Czym charakteryzuje się hejt?

Hejt to wciąż dość nieznane zagadnienia, mimo że tyle osób się z nim spotyka. W dzisiejszym społeczeństwie wszystko może okazać się mową nienawiści, bez względu na to, jak zostanie sformułowany komunikat. Zwykłe zwrócenie uwagi albo próba pomocy może być odebrana jako atak. Tę tendencję szczególnie dobrze widać w social mediach, gdzie młode osoby coraz mocniej odcinają się od jakichkolwiek komentarzy.

Skupia się na Tobie, a nie na twojej pracy


Hejt nie zawsze jest skierowany bezpośrednio w Ciebie, ale zdarza się to najczęściej. Takie osoby zwyczajnie nie są w stanie wymyślić niczego nowego, dlatego skupiają się na oczywistościach, takich jak twarz, styl albo waga. Możesz natrafić na osoby, które będą hejtowały twoją twórczość, ale przeważnie łatwo będzie odróżnić to od krytyki. Za krytyką zawsze idzie coś więcej. Osoba, która jej udziela, chce, żebyś zrozumiała swój błąd. Hejter robi wszystko, żebyś poczuła się źle, ale nic poza tym. Nie uzasadni swojego zdania albo zacznie rzucać pustymi frazesami, które ostatecznie i tak skupią się na obrażaniu Cię.

Dana osoba jest wyraźnie agresywna


W przypadku hejtu, który boli najmocniej, przeważnie zawsze pojawia się element agresji. Może być ona pasywna i ledwo dostrzegalna, oparta na zazdrości albo urazie, ale często autorzy komentarzy nie hamują się w żaden sposób i wprost rzucają w Ciebie wyzwiskami albo obrażają twoją pracę. W takim wypadku możesz spokojnie ich zablokować, nie tylko dla swojego własnego spokoju, ale także, żeby profil, na którym tworzysz, nie myślał, że nie przeszkadza Ci tego typu mowa nienawiści. Często za komentarz na czacie możesz stracić cały swój profil. Hejt szkodzi Ci nie tylko psychicznie, ale często także finansowo.

Dana osoba nie chce z Tobą porozmawiać


Hejtera od osoby krytykującej najłatwiej jest odróżnić za pomocą jego stosunku do Ciebie. Jeśli jakaś osoba zdecydowała się napisać komentarz punktujący błędy, to zapewne nie będzie miała żadnego problemu z wyjaśnieniem Ci, o co dokładnie jej chodzi i co mogłaby poprawić. Hejter nigdy nie przeprowadzi z Tobą dyskusji na merytorycznym poziomie. Prędzej Cię zwyzywa albo napisze, że i tak nie dasz rady zrozumieć, o co mu chodzi. Osoba krytykująca widząc twoje zaangażowanie, zapewne nabierze do Ciebie sympatii, ale hejter przestraszy się, podkuli ogon i poczuje się zaatakowany, więc zacznie się bronić.

1 thought on “Czym charakteryzuje się hejt?

  1. Hejt z definicji jest zły, ale konstruktywną krytykę też można podpiąć pod hejt i tłumaczyć sobie, że druga osoba hejtuje, a może ma racje?

Comments are closed.